"Jestli se tobě směju, trpký je to smích...."

Srpen 2015

Eddard Stark

15. srpna 2015 v 20:16 | Katka |  Rod Stark
Jméno: Eddard "Ned" Stark
Herec: Sean Bean
Příslušnost: Strážce Severu, lord ze Zimohradu
Rodina/Blízcí: Catelyn Stark, Robb Stark, Jon Snow, Sansa Stark, Arya Stark, Brann Stark, Rickon Stark, Lyanna Stark, Brandon Stark
Strážce Severu - Ned Stark. Lord žijící na hradě Zimohrad se svou početnou rodinou. Je nejlepším přítelem krále Robetra Baratheona a zesnulého pobočníka Jona Arryna, který je oba vychoval. Ned spravuje Sever spravedlivě a čestně, miluje svou ženu a svou rodinu. Hned na začátku děje se však stává proti své vůli novým pobočníkem krále a musí odjet do Králova přístaviště, odkud se žádný seveřan nikdy nevrátil..
Jeho otec a starší bratr zde přišli o život, když sloužili Šílenému králi - Aerysy Targaryenovi a jeho sestra Lyanna umírá za záhadných okolností po unesení princem Rhaegarem Targaryenem. Další jeho bratr Benjen stále žije a slouží s Černými bratry na Zdi.

Filmový Ned Stark (Sean Bean)1. série (Kniha Hra o trůny)
(Obsahuje spoilery!)
Eddard je nucen popravit jednoho zběha, který utekl ze Zdi, bere s sebou svého syna Roba, Jona i devídíletého Branna Starka. Eddard se svými syny na zpáteční cestě objeví zabitou vlčici a jelena. Jeho žena se domnívá, že je to zlé znamení příštích událostí. I přes to se Starkovy děti ujmou osiřelých zlovlčat, která by jinak pošla. Jaká náhoda, že na každé Starkovo dítě i na Nedova bastarda vychází jedno vlče!
Po smrti Jona Arryna, pobočníka krále Roberta Baratheona, přijíždí král se svou rodinou a družinou na Zimohrad, aby požádal Neda, aby se stal jeho pobočníkem. Ten nejprve odmítá, ale poté souhlasí. Chce svého přítele Roberta ochránit a vyšetřit vraždu Jona Arryna. Jeho syn Brann v té době vypadne z okna věže a leží v komatu, i přesto musí Eddard odjet. Odjíždí s dcerami Sansou a Aryou do Králova přístaviště.
Na žádost jeho ženy Cathlyn důvěřuje Petyru Baelishovi, který mu má pomáhat proti královským intrikám. Na počest nového pobočníka je vyhlášen turnaj. Ned si jej však nepřeje, protože zjišťuje, jak hluboce je koruna zadlužená. Většina výloh padá hlavně na turnaje, hostiny a víno. O královskou pokladnu se stará právě Petyr Baelish, jehož rozsáhlá síť bordelů dluhy mírně redukuje.
Ned se dává do pátrání po vrahovi Jona Arryna. Zjistí, že pravidelně chodil k jednomu kováři a zajímal se o jeho učně. Učně navštíví a pozná v něm bastarda krále Roberta. Vydává se po stopách Jona Arynna a nalézá další nemanželské děti krále Roberta.
Ned zjišťuje, že se Robert hodně změnil, ztloustl a zajímá ho jenom jídlo, víno a prostitutky. I přes to si jej stále váží jako přítele a krále. Jejich názory se rozejdou, když řeší problém s Daenerys Targaryen, dívkou, která má právoplatný nárok na trůn a která se vdála za Dothratského vůdce. Pro Roberta představuje Daenerys smrtelné nebezpečí, ale hlavně nechce vidět žádného Targaryena žít. Ned je naprosto proti myšlence zabít mladou dívku, odchází z Malé královské rady, najímá si loď a chystá se s dcerami odjet. Jeho plány však zhatí Jaime Lannister, ten touží pomstít únos svého bratra Tyriona Nedovou manželkou Cathlyn. Vyprovokuje souboj, ve kterém Ned utrpí zranění na noze.
Robert je rozčílený na Jaimeho a smiřuje se s Nedem, opět jej jmenuje pobočníkem. Poté král odjíždí na hon a Ned studuje knihu, kterou před smrtí četl Jon Arryn. Knihu slavných rodů Západozemí. Nachází zde zajímavý poznatek. Všechny děti v linii rodu Baratheonů měly tmavé vlasy, jen Robertovi děti mají vlasy zlaté. Odhaluje temné tajemství incetního vztahu královny Cersei a jejího bratra Jaimeho Lannistera.
Dochází mu řada souvislostí. Proč Jon Arryn hledal královské levobočky, proč byl zřejmně otráven a také to, že jeho syn Brann nevypadl sám z okna, ale byl vystrčen, když omylem objevil královnu se svým bratrem. Varuje Cersei, aby ihned s dětmi odjela. Jakmile se vrátí Robert, všechno mu poví a on v hněvu zabije jak Cersei, tak její děti. Ona však nemá v plánu odjíždět.
Robert se vrací z honu ve zbídačeném stavu. Byl příliš opilý, když skoloval kance. Sice jej zabil, ale byl smrtelně zraněn sám. V přítomnosti Neda sepisuje závěť. Ustavuje Eddarda protektorem říše, do doby než jeho syn Joffrey dospěje. Ned mu nezvládá říct, že byl královnou podváděn, ale jeho slova pozmění tak, aby na trůn usedl "právoplatný potomek".
Po smrti Roberta za ním přichází Robertův bratr Renly, který se jej snaží dostat na svou stranu. Nedova morálka jeho nabídku odmítá. Renly má sice spojence, ale žádný nárok na trůn. Snaží se spojit s Robertovým starším bratrem Stannisem, je však předvolán Cersei do trůní síně. Ta bez okolků roztrhá Robertovu poslední vůli a společně s Joffreym nechá Eddarda uvěznit, nazvou jej zrádcem, protože chtěl ohrozit Joffreyho právo na trůn. Vyvraždí jeho družinu, jeho dceři Arye se podaří utéct a Sansu si nechávají jako rukojmí. Ta prosí svého snoubence, krále Joffreyho, aby jejímu otci dal milost. Ten jí slíbí, že bude milosrdný, jen pokud se Eddard přizná, že je zrádce. Že nerespektoval slova krále Roberta a ohrozil vládu krále Joffreyho.
Eddard je zavřený v tmavých vězeňských kobkách, zranění na noze se zhoršuje, zdají se mu zlé sny o smrti své sestry Lyanny. Vzpomíná si, jak před smrtí stále opakovala: "Slib mi to, Nede."
Do cely za ním přichází Varys zvaný Pavouk a radí mu jako příteli, aby uznal, že je zrádce. Bude moci odjet na Zeď a žít tam s jeho synem Jonem. Nejprve to odmítá, pak mu Varys vylíčí, jak úpěnlivě za něj Sansa prosila a nabádá jej, že by mohl zachánit alespoň jí, aby se dostala z Králova přístaviště. Ned nakonec souhlasí jen kvůli své dceři.
Je přiveden přes Baelorovo septum, kde čeká velké shromáždění, aby vidělo jeho doznání. Na soše Baelora svatého uvidí jakési žebrácké dítě, poznává v něm jeho dceru Aryu, která utekla s hradu ještě před jeho zatčením. Když ho stráže vedou davem, všimne si přítele Yorena z Noční hlídky, zašeptá mu: "Baelor" a doufá, že si všimne Aryi a zachrání ji.
Ned Stark se veřejně přizná k tomu, že je zrádce. Je pro něj nesmírně těžké přiznat tak příšernou věc. Robert byl jeho přítel a jej by nikdy nezradil. O to větší je překvapení jeho i Sansino, když Joffrey prohlásí: "Matka i moje snoubenka Sansa mě prosili, abych jeho život ušetřil, ale ženy mají moc měkká srdce. Sere Illyne, dej mi jeho hlavu..."
Ned Stark je veřejně, beze cti a důstojnosti, neprávem a z rozmaru popraven.
Jeho smrt vyvolá dlouhou občanskou válku a rozřehne nelítostný boj mezi Starky a Lannistery.


Doba před "Hrou o trůny"
Dětství Eddarda Starka


Ned Stark se narodil na Zimohradě lordu Rickardu Starkovi a jeho ženě Lyanně Stark. Ned měl tři sourozence: staršího Brandona, který se měl stát pánem Zimohradu po jeho otci, mladšího Benjena, později bratra Noční hlídky a krásnou a nezkrotnou sestru Lyannu.
V dětství byl Ned velmi plachý a ctil silné morální zásady. Tento rys mu vydržel do jeho smrti. Byl vychován na Orlím hnízdě společně s Robertem Baratheonem, se kterým se zde velmi spřátelil. Jejich poručníkem byl Jon Arynn, oba chlapci jej brali jako druhého otce.


Robertova rebélie
Když byl Ned a jeho sourozenci starší (16-18 dejme tomu), zúčastnili se turnaje v Harenhallu. Byl zmán jako největší turnaj všech dob. Odehrál se v roce falešného jara při příležitosti dne jména jedné z dcer lorda Whenta (pána Harenhallu). Jaime Lannister zde byl pasován na rytíře, Ned a zde setkal s vazalem jeho otce, lordem Howlandem Reedem, se kterým se později spřátelil, a princ Rhaegar Targaryen porazil Barristana Selmyho a stal se vítezem turnaje. Klíčový okamžik turnaje, a zároveň podnět pro vzpouru v království, nastal tehdy, kdy princ Rhaegar měl zvolit královnu krásy a lásky. Je to prastižní ocenění, kdy vítěz turnaje poctí jednu ženu věncem květin a ta je považována za nejkrásnější. Rhaegar byl v té době ženatý s princeznou Eliou z Dorne a měl s ní dvě děti. I přes to zvolil královnou krásy a lásky Nedovu sestru Lyannu. Poctil jí věncem z modrých růží, které milovala.
Krátce po této trapné epizodě Lyannu unesl, to rozzuřilo Starky i Roberta Baratheona, který Lyannu miloval a měl se s ní oženit. Společeně vytáhli do boje proti Rhaegarovi. To rozzuřilo Šíleného krále Aeryse, který si nechal předvolat Rickarda a Brandona Starka, otce upálil a syna nechal uškrtit. Ned se oženil s bývalou snoubenkou Brandona, Catlyn Tully a Jon Arryn s Lysou Tully, aby získali vojsko Řekotočí. Robert se zasnoubil se Cersei Lannister, aby získali Casterlyovu skálu. Porazlili Targaryeny a Ned se po bitvě vydal do Králova přístaviště. Našel zde Jaimeiho Lannistera sedět na Železném trůně, poté co zavraždil krále Aeryse, to jej rozčílilo. Ještě víc jej však rozhořčila zpráva o zabitíprincezny Elii a jejích dětí. Přestal se starat o záležitosti koruny a začal hledat svou sestru. Našel jí ve Věži radosti v Dorne, porazil stráž, která jí hlídala. Našel Lyannu, která zrovna umírala na loži zbroceném krví. Její poslední slova byla: "Slib mi to, Nede." A Ned sílbil.


Rebélie trvala téměř rok. Během ní Ned poznal lady Asharu Dayne a údajně se do ní hluboce zamiloval. Když se po válce vrátil ke své manželce, Cathlyn Tully, kterou sotva znal (i když s ní stihl počít syna Robba ještě než odjel), přivezl s sebou i ročního bastarda Jona Sněha. Ashara Dayne po ukončení rebélie skočila z věže.
Ned se postupně do své ženy hluboce zamiloval a měl s ní spoustu dalších dětí.


Vaše F.F.K.